Bu siteyi, herşeyden önce yemek yapmaktan keyif aldığım, gece yarısı bile kalkıp yemek yapacak kadar yemek yapmayı sevdiğim için kurdum. Yemek yaparken, her şeyi hatta kendimi bile unuttuğum için kurdum. Yemek yapma konusunda kendimi geliştireyim diye kurdum. Bu alemde benim de adım olsun diye kurdum… Benim gibi yemek yapmayı sevenler için kurdum. Stres atmak için yemek yapan, yemek sitelerinde saatlerini harcayan, tariflerini cicili bicili sayfalara not edenler için kurdum. Bildiğim birkaç püf noktası varsa paylaşayım diye kurdum. “Bugün ne pişirsem” sorununa bi nebze çözüm olsun diye kurdum. Yaptığım yemek tariflerini eşe dosta buradan yollayım diye kurdum. Sık sık çağırdığım misafirlerime hazırladığım sofraları herkesle paylaşayım diye kurdum. Ve son olarak….Yemek sitesi kurmamı bekleyen ve beni yüreklendiren tüm dostlarım için kurdum. Bir kaçını bile başarabilirsem ne mutlu bana…

1 Ekim 2009

Mercimek KöftesiUzun zamandır fırsat bulup bir tarif yazamıyordum, hatta doğru düzgün yemek bile yapmaya vaktim olmuyordu. Bugün eve nispeten erken gelince en azından birikmiş tariflerden birini siteye ekleyim dedim.

Malzemeler:

1 Su bardağı kırmızı mercimek
1 su bardağı ince bulgur
1 kuru soğan
taze soğan
maydonoz (isteğe bağlı olarak)
1/2 su bardağı zeytinyağı
1/2 tatlı kaşığı salça
3 su bardağı su
tuz
kırmızıbiber

Hazırlanışı:

Mercimeği su ile pişirin. Su iyice azalınca bulguru ekleyerek çok kısa bir süre daha birlikte pişirin. Suyu tamamen çekerse ocaktan alıp bulgurun şişmesini bekleyin ki dibi tutmasın. Diğer tarafta yemeklik (ama biraz daha ince) kıyılmış kuru soğanı 1/2 su bardağı zeytinyağında kuvurun. İnce kıyılmış taze soğan ve maydonozu, salçayı, tuz, kırmızı biber ve kuru soğanı (kavurduğunuz yağın kalanı da dahil) ekleyin. Tüm malzemeyi karıştırıp elle şekil vererek servis yapın.

Hiç yorum yok: