Bu siteyi, herşeyden önce yemek yapmaktan keyif aldığım, gece yarısı bile kalkıp yemek yapacak kadar yemek yapmayı sevdiğim için kurdum. Yemek yaparken, her şeyi hatta kendimi bile unuttuğum için kurdum. Yemek yapma konusunda kendimi geliştireyim diye kurdum. Bu alemde benim de adım olsun diye kurdum… Benim gibi yemek yapmayı sevenler için kurdum. Stres atmak için yemek yapan, yemek sitelerinde saatlerini harcayan, tariflerini cicili bicili sayfalara not edenler için kurdum. Bildiğim birkaç püf noktası varsa paylaşayım diye kurdum. “Bugün ne pişirsem” sorununa bi nebze çözüm olsun diye kurdum. Yaptığım yemek tariflerini eşe dosta buradan yollayım diye kurdum. Sık sık çağırdığım misafirlerime hazırladığım sofraları herkesle paylaşayım diye kurdum. Ve son olarak….Yemek sitesi kurmamı bekleyen ve beni yüreklendiren tüm dostlarım için kurdum. Bir kaçını bile başarabilirsem ne mutlu bana…

9 Ağustos 2009

Fırında Türlü


Zamanı benim gibi kısa olanlara yine kolay bir sebze yemeği tarifi vereceğim. Yine her zamanki gibi elimdeki malzemeyi değelendirmeye çalıştım. Aslında buzlukta duran antrikotlar aylardır kızarmak için bekliyorlardı ama kısa zamanda buzunu çözemeyince iri iri doğrayıp kendilerini kuşbaşına çevirmek zorunda kaldım. Ortaya da böyle bir yemek çıktı.


Malzemeler:


1 patlıcan
1 kabak
2 orta boy domates
2 çarliston biber
1 iri patates
1 küçük kuru soğan
300-350 gr kadar (tahminen) kuşbaşı et
tuz
kırmızı biber
sıvıyağ
1 tepeleme yemek kaşığı salça
2 kase su

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri iri iri doğrayın. Borcamın içine yanyana karışık şekilde dizin. Tuz ve kırmızı biberi üzerine serpin. Salçayı suyla inceltin. Salçalı su ve sıvı yağı aralarına gezdirin. 210 derece statik fırında pişirin.

Yemeğin yapımı herşey çiğden olduğu için çok kolay ancak tüm malzemenin aynı anda pişebilmesi için borcamın üzerini alimünyum folyoyla kapatmak gerekiyor. Böylece suyu uçup üstte kalan ısımlar kurumasın ve eşit pişsin.


1 yorum:

el-myra dedi ki...

bu benim favorim. hem kolay hem misafirin falan da gözünü doyuruyor. bir de bizim bir manav var sebzeleri istediğin gibi hazırlayan. yıkanıp doğranmış alıyorum. toplamda yarım saat anca sürüyo yapmak