Bu siteyi, herşeyden önce yemek yapmaktan keyif aldığım, gece yarısı bile kalkıp yemek yapacak kadar yemek yapmayı sevdiğim için kurdum. Yemek yaparken, her şeyi hatta kendimi bile unuttuğum için kurdum. Yemek yapma konusunda kendimi geliştireyim diye kurdum. Bu alemde benim de adım olsun diye kurdum… Benim gibi yemek yapmayı sevenler için kurdum. Stres atmak için yemek yapan, yemek sitelerinde saatlerini harcayan, tariflerini cicili bicili sayfalara not edenler için kurdum. Bildiğim birkaç püf noktası varsa paylaşayım diye kurdum. “Bugün ne pişirsem” sorununa bi nebze çözüm olsun diye kurdum. Yaptığım yemek tariflerini eşe dosta buradan yollayım diye kurdum. Sık sık çağırdığım misafirlerime hazırladığım sofraları herkesle paylaşayım diye kurdum. Ve son olarak….Yemek sitesi kurmamı bekleyen ve beni yüreklendiren tüm dostlarım için kurdum. Bir kaçını bile başarabilirsem ne mutlu bana…

24 Haziran 2015

Yer Elmanızı Nasıl Alırdınız?Yer elması çoğu evde bilinmiyor. Halbuki hem çiğ hem de pişmiş olarak çok lezzetli ve soyması dışında yapımı da çok kolay bir sebze. İki tarif veriyorum bugün, iftar sofrasına değişiklik katmak isteyenlere...Afiyet olsun..

Not: Yer almalarını soyarken, soyduklarınızı limonlu suya atın ki, sonuncuya gelene kadar ilk soyduklarınız kararmasın !  Zeytinyağlı Yer Elması

1 kg yer elması
1 havuç
1 orta boy soğan
2 şer yemek kaşığı sıvıyağ (ayçiçek ve zeytinyağı)
limonlu su (kararmasını önlemek için)
tuz
1 çay kaşığı şeker
Maydonoz (Süslemek için)

Hazırlanışı:
Yer elmalarını ve havuçları soyun. Tavaya 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı koyun. İnce doğranmış soğanlarla birlikte havuç ve yer elmasını bir kaç dakika çevirin. Tuz ve şekeri ilave ettikten sonra, yemeği kapatacak kadar su ekleyip, önce harlı ateşte suyunun kaynamasını sağlayın. Daha sonra altını kısıp, yer elmaları ve havuçlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişmiş yemeğin üzerine 2 kaşık daha zeytinyağı ilave edin. Bu, yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Servis ederken üzerlerini maydonozla süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yer Elması Salatası

Yarım kilo yer elması
1,5 Portakal (1 tanesi içine konacak, kalanının suyu eklenecek)
1 avuç ceviz
4-5 yaprak roka
Nar ekşisi
Yarım çay kaşığı tuz

Hazırlanışı
Soyulmuş yer elmalarını ve 1 portakalı küp küp doğrayın. Rokaları yaklaşık 1 cm genişliğinde irice doğrayın. Cevizleri de iri iri kırın. Portakal suyu, nar ekşisi ve tuzu da ilave edip hepsini karıştırın. Afiyet olsun.Hiç yorum yok: